Czy kury zniosły jajka? Kto jest mieszkańcem obory? Co jedzą konie? Po co świnkom zakręcone ogony? Kwiecień to dobry czas na to, by porozmawiać o tym, co słychać na wsi. Zwierzęta tu żyjące, choć każdemu doskonale znane, są doskonałą inspiracją do nauki i zabawy. Co więcej, każdy z nas korzysta z dóbr, które pochodzą z rolniczej i hodowlanej działalności. Warto więc o życiu na wsi wiedzieć jak najwięcej.
TEMAT DNIA (poniedziałek, 20.04.2020 r.): NA WSI
Witam serdecznie Rodziców i wszystkie nasze kochane Dzieciaczki. Jak na pewno wiecie i zauważyliście mamy już wiosnę. Nareszcie możemy wyjść na dwór I cieszyć się swobodną zabawą. Przyroda budzi się do życia. Kwitną drzewa i krzewy, pojawiają się owady, rodzą się młode zwierzęta. Zachęcam do wspólnej zabawy razem z moimi zadaniami. Temat tego tygodnia jest ciekawy, nawiązuje do życia na wsi, gdzie poznajemy i obserwujemy zwierzęta hodowlane.
I
„ Kogo mogę spotkać na wsi?”-opowieść ruchowa. Rodzice czytają opowiadanie, dziecko wykonuje ruchy odpowiednio do słuchanej treści.
Jest ranek. Słońce powoli oświetla podwórko. Pierwszy na podwórku pojawia się kogut. Chodzi dumnie, wysoko stawia nogi, rusza głową na boki, nagle głośno pieje: kukuryku! Kury z niedowierzaniem kręcą się na grzędach, później jedna za drugą wychodzą z kurnika, gdacząc: ko, ko, ko, ko....Na podwórku robi się coraz weselej. Nareszcie z domu wychodzi gospodarz, jest bardzo wcześnie, dlatego gospodarz przeciąga się i szeroko otwiera buzię, ziewając. Między jego nogami prześlizguje się szara kotka ,na pewno pójdzie szukać myszki...Pora zadbać o swoje zwierzęta –myśli gospodarz i mocno stawiając kroki, idzie w stronę stajni, bo tam czekają na niego dwa głodne konie. Gospodarz nalewa im wody i podaje widłami siano –gdy będzie cieplej, wyprowadzi je na dwór. Zadowolone konie wierzgają kopytami i rżą radośnie: iha, haha, iha, haha.
Teraz pora wyprowadzić krowy z obory. Gospodarz otwiera ciężkie drzwi. Wita się ze swoimi czterema krowami, przywiązuje im specjalny sznurek –postronek –i trzymając go, wyprowadza krowy z obory. Krowy idą powoli , zatrzymując się co chwilę, mocno maczają swoimi ogonami, aby odgonić muchy. Są na miejscu –to ogrodzone pastwisko, tutaj krowy cały dzień będą żuły trawę. Gospodarz odwiązuje postronek, tutaj krowy są bezpieczne. Czas wrócić do domu –myśli gospodarz. Wraca, aby zjeść śniadanie. Tak zaczyna się kolejny dzień w gospodarstwie wiejskim.
II
1. Na początek KONIECZNIE zobaczcie prezentację o zwierzętach na wsi i wykonajcie kilka zadań.
- Postaraj się zapamiętać jak najwięcej nazw zwierząt z podziałem na samca i samicę.
- Powtórz odgłosy zwierząt
- Rozpoznaj odgłosy zwierząt
- Odnajdź 5 różnic w obrazkach
- Zapamiętaj które zwierzę zniknęło z obrazka
- Czas na piosenkę, „Stary Donald”, pośpiewajcie wspólnie:
I.Stary Donald farmę miał ija, ija o!
I na tej farmie świnkę miał ija, ija o!
Świnka kwi – kwi tu – kwi kwi tam, ciagle tylko kwi kwi; Stary Donald farmę miał ija, ija o!
II. Na tej farmie krówkę miał ija, ija o!
Krówka mu – mu – tu, mu, mu, tam, ciągle tylko mu – mu
Świnka kwi – kwi tu – kwi kwi tam, ciagle tylko kwi kwi…
III...pieska miał, ija, ija o! Piesek hau – hau tu, hau, hau tam;…
IV......kury miał, ija, ija o! Kury ko – ko tu – ko, ko, tam; ...
V.....kaczki miał, ija, ija o! Kaczka kwa – kwa tu – kwa, kwa, tam; ....
VI.....gęsi miał, ija, ija o! Gąska gę – gę – tu, gę – gę tam; ...
VII....kotka miał, ija, ija o! Kotek miau – miau – tu, miau, miau tam;
VIII....konia miał, ija, ija o! Konik icha – tu; icha – tam;…
IX....owce miał, ija, ija o! Owce me – me – tu; me, me, tam; …
2. Zabawa ruchowa „Na wiejskim podwórku”.Przebieg: Dzieci biegają w tempie podanym na bębenku lub innym dźwięku np. podczas piosenki. Zatrzymują się na pauzę i na hasło: Pieski – chodzą na czworakach i naśladują szczekanie psa. Na hasło: Koniki – biegną, zatrzymują się i grzebią kopytkiem. Na hasło: Koguty – stają na jednej nodze i naśladują pianie koguta itp.
3. W załącznikach macie kilka zabaw w kartach pracy, możecie zrobić te, które Wam się najbardziej podobają, lub wszystkie. Należy:
III
Na koniec Masażyk relaksacyjny. Dziecko kładzie się na brzuszku lub siada tyłem do rodzica, rodzic czytając wykonuje odpowiednie ruchy, potem następuje zamiana ról:
Na podwórku wielki gwar(dłonie na płasko masują plecy),
piesek szczeka: hau, hau, hau ( dłonie na płasko uderzają delikatnie plecy),
kurka dziobie: dziób, dziób, dziób(pojedynczo paluszki pukają w plecy),
owca biegnie: tup, tup, tup(dwa paluszki udają że biegną po plecach).
baran rogi ostrzy swe(kanty dłoni pocierają plecy),
świnka w błocie tapla się(dłonie na płasko masują plecy),
konik biegnie: ram, tam, tam (dłonie zwinięte w piąstki uderzają w plecy),
kotek miauczy: miau, miau, miau (łaskotanie za uchem dziecka).